3-Way Handshake Sonrası

TCP protokolünde ilk olarak bildiğiniz üzere bir el sıkışma işlemi yapılır. Buna 3’lü el sıkışma denir. Peki üçlü el sıkışma sonrası süreç nasıl ilerler. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

# 3’lü el sıkışma

Aralarında haberleşen iki bilgisayar düşünelim. Örneğin (A:172.16.227.147) bilgisayarından gokhankesici.com (B:104.28.31.61)’e girildiğini düşünelim. Wireshark ile bu trafiği dinlediğimizi farz edelim.

3wh 1 - 3-Way Handshake Sonrası

  • 1. pakette A, B’ye diyorki Seq numaram bu, ACK numaram yok. Kabul ediyor musun sevgili B?
  • 2. pakette B’de A’ya diyorki Sevgili kardeşim bana ACK’imdeki numaramla gelirsen tabi ki kabul ederim. Bende sana belirttiğim Seq numaramla geler miyim sevgili kardeşim B?
  • A bakıyor bana gel dediği ACK numarası 1. pakette gittiğim Seq’in bir fazlası. Buradan paketin doğru yere ulaştığından emin oluyor.
  • 3. pakette A Seq’ine 2. pakette B’nin bana gel dediği ACK numarasını yazıyor. A’da B’ye diyorki sende bana ACK’ime yazdığımla gelirsen kabul ederim.
  • B’de gelen paketten 2.pakette ilettiği Seq’in bir fazlası olduğunu görüyor. O’da paketin A’ya doğru gittiğinden emin oluyor.

Son durumda A’da B’de paketlerin doğru yerlere teslim edildiğinden emin olabiliyorlar.

# Sonrası

El sıkışıldıktan sonraki tüm işlemler iki kaynak arasındaki yapılacak iletişime, uygulamaya bağlı. Sonrasında bilmeniz gereken en önemli şey; A ile B aralarında hangi numaralarla birbirleriyle konuşacaklarını biliyorlar.

  • A, B’ye 2231362307 ile gelirsen kabul ederim demişti. (Paket 3’de)
  • B’de A’ya 2231362306 ile gelirsen kabul ederim demişti. (Paket 2’de)

3-way handshaking sonrası ilk paketlerimize bakalım doğru mu dediklerimiz.

ilkistek - 3-Way Handshake Sonrası

  • A, B’ye Client Hello isteği yapmış. A , B’ye giderken lütfen Seq ve Ack numaralarına bakınız. Hangi numara ile gitmiş? Yukarıda bahsettiğimiz gibi B’nin A’ya seq’inde şu numarayla gelirsen kabul ederim dediği numarayla gitmiş. Sonra da demiş ki A, B’ye B kardeşim bir sonraki gelişinde Ack’de belirttiğim numarayla gelirsen kabul edeceğim
  • Hemen sonrasında Client Hello isteğini alan B arkadaşımız TLS’in çalışma mekanizmasına uygun olarak Client Hello isteğine cevaben tamam diyebilmek için ACK dönmüş. Dönerken A’nın kabul ettiği numarayı Seq’e yazarak kabul ettiğini bildirmiş.  Sonra da demiş ki B, A’ya A kardeşim bir sonraki gelişinde belirttiğim Ack numarasıyla gelirsen kabul edeceğim