Burp Suite – Spider

Bir önceki yazımızda Burp Suite içerisinde yer alan ve uygulamanın temel yapı taşı olan Proxy aracından bahsetmiştik. Bu yazımızda da Burp araçlarından Spider’dan bahsedeceğiz.

Spider, bir web crawler dır Bir web sayfası içerisinde yer alan linkleri dolaşarak statik, dinamik web kaynaklarını bulur.

Spider > Control tabında spider’ı başlatıp durdurabilirsiniz.

8 - Burp Suite - Spider

Spider, linklerin içerisine girdiğinden scope dışına çıkılabiliyor. Yani asıl hedefinizin dışındaki bağlantılarda craw ediliyor ve bunları Target > Sitemap altında gösteriyor. Target > Scope tabında yer alan scope’ı kullanabileceğiniz gibi Custom scope’da belirleyebilirsiniz. İsterseniz Load diyerekten bir dosya içerisinden liste şeklindeki bağlantıları da custom scope ile ekleyebilirsiniz.

9 - Burp Suite - Spider

Spider > Options altında ise crawler ayarlarınızı yapabilirsiniz. Örneğin derinlik bilgisi önemlidir. Ne kadar alt seviyede link kadar dolaşacağınızı belirleyebilirsiniz.

10 - Burp Suite - Spider

Linkler içerisinde robots.txt bilgisi dahi olmasa arama motorları için katılmış olan robots.txt’nin olup olmadığını kontrol edilir.

Craw edilen sayfa içerisinde form varsa alanları otomatik doldurup spider ile aksiyon alabilirsiniz.

11 - Burp Suite - Spider

Sayfa içerisinde giriş yapabileceğiniz giriş formları varsa bunlarıda spider içerisinde tanımlayabilirsiniz.

12 - Burp Suite - Spider

Crawler’ınızın thread sayısını artırarak hedefi daha hızlı dolaşabilirsiniz. Ancak sisteminizin yeterli kaynakları olduğundan emin olunuz.

13 - Burp Suite - Spider

Spider ile yapılan isteklerde başlık bilgisi önemli olabilir. Düzenlemeniz gerekebilir. Bunu aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.

14 - Burp Suite - Spider