Bash

bash (bourne-again shell) sistemi kurulu olduğu sistem üzerindeki programları çağırabileceğiniz yetenekli bir arayüzdür, kabuktur.

shell (kabuk) ise temelde kullanıcıdan aldığı komutları işletim sistemi komutlarına dönüştüren bir programdır aslında.

bash en çok kullanılan komut satırı arayüzüdür. Linux, Unix, MacOS, Windows (subsystem olarak) işletim sistemlerinde genellikle bash  varsayılan komut satırı arayüzüdür. (Not: MacOS’un Catalina isimli sürümüyle birlikte MAC’de varsayılan olarak artık bash yerine zsh kullanılmaya başlanmıştır)

bash 1989 yılında Brian Fox tarafından geliştirildi ve yoluna bir GNU projesi olarak devam ediyor. Geliştirmeler uzun bir süredir Chet Ramey tarafından sürdürülüyor. Özellikle gelişmeler için kendisinin sayfası takip edilebilir.

devamını oku…

Birden fazla sertifikanın bitiş süresini öğrenme

Birden fazla sertifikanız var ve bunların son tarihlerini öğrenmek istiyorsunuz. Bu gibi bir işi aslında herhangi bir araç bulupta yapabilirsiniz. Ancak eğer amacımız sadece sertifikaların expire zamanlarını öğrenmek ise Linux ortamından ve openssl uygulamasından yararlanarak hızlı sorgulamalar gerçekleştirebiliriz.

Temel olarak openssl client uygulamasını baz alan aşağıda yazdığım script’i kullanarak sertifikalarınızın son tarihlerini öğrenebilirsiniz.

devamını oku…