HTML yorum satırlarını istemciye göndermemek

Bir kod geliştiricisinin olmazsa olmazı yorum satırlarıdır. Geliştirilen bu yorumların bazıları kullanıcılar tarafından da görülebilmektedir. Kodlar arasında kötü niyetli kimselere önemli bilgiler veriyorda olabiliriz. Bunun önüne geçmek için ise sunucu tarafında kullanıcıya cevap gönderilmeden önce yorum satırlarını kaldırmak olacaktır.

Yorum satırlarını kaldırmanın bir çok yöntemi olabilir. Ancak en basit çözümlerden biri Google tarafından sunulan pagespeed modülünü kullanmak olacaktır.Bu çalışmamızda Apache üzerinde koşan bir web sitesine ait yorumları kaldırmayı göreceğiz.

devamını oku…

Apache’de Server başlık bilgisini yapılandırma

Web sunucu denilince akla ilk gelen isimler Apache, IIS ve nginx ‘dir. Bu yazımızda web sunucu dünyasının en sık kullanılan web sunucusu olan Apache ‘de web isteklerinize karşılık sunucu tarafından dönen Server başlık bilgisinin nasıl daha güvenilir hale getirebileceğimizi göreceğiz.

Bu çalışma için sanal linux sunucu üzerine apache2 paketi kuruldu. Varsayılan olarak Apache sunucu ile ilgili konfigürasyonlar /etc/apache2 yer alıyor. Web sunucusuna ise http://localhost ile erişilebildiği varsayılmıştır.

devamını oku…