Wireshark init.lua hatasının çözümü

Kali makinamda Wireshark ile çalışmak istediğimde ekranımda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştım.

init lua - Wireshark init.lua hatasının çözümü

Lua’nın bir programlama dili olduğunu duymuşsunuzdur. Wireshark içerisinde de Lua kullanılmış. Wireshark her çalıştığında yüklü olduğu konumdan (/usr/share/wireshark/init.lua) çağrılır olduğunu Wireshark’ın sitesinden öğrendim. Bu hatanın kaynağı belliki bu dosya içerisindeki bir uyarıdan olacakki diye düşünüp bu dosyanın içine girip bakıyorsunuz. Baktığınızda da  gösterilen hata mesajını ve yapılan kontrolleri görebiliyorsunuz.

Wireshark Lua fonksiyonlarını Kali’de root olmam sebebiyle zararlı olduğunu bana bu kod içerisinde yorum olarak belirtmiş. Bu sorunu çözmenin en basit yolu superuser olmayan bir kullanıcı oluşturup Wireshark’ı o kullanıcıyla çalıştırmak olacaktır. .Ya da bu dosyanın içindeki Wireshark lua desteğini iptal etmek olacaktır. Bunun için disable_lua = false , disable_lua = true olarak değiştirilir. Ancak malesef Lua desteksiz bir Wireshark ‘ınız olacaktır.

Benim kendi kişisel tercihim ise aşağıdaki gibi superuser kontrolü yapılan kod parçasını yorum satırları arasına alarak bypass etmek olmuştur.

ilua - Wireshark init.lua hatasının çözümü